|
Czy możesz zamienić wilka w psa ?
Manu - 21-05-2004 15:47
Hej ! :D
Mam jeszcze drugi materiał o wilkach i hybrydach, tym razem w formie broszury zawierającej FAQ. Ten tekst jest jednak tak obszerny, że zamieszczam go w formie linka:
"Czy możesz zamienić wilka w psa ?"
Podobnie, jak z tekstem z poprzedniego topiku, idea jego przetłumaczenia powstała w trakcie rozmów na liście dyskusyjnej dogobserver.pl. Przetłumaczyła go Maria Sobiecka. Oryginał jest tutaj: http://www.wildsentry.org albo tutaj: http://www.bitterroot.net/wild/hybrid.html . Niestety strony te notorycznie szwankują, więc jeśli ktoś chce się zapoznać z oryginalnym tekstem, proszę do mnie pisać, to prześlę. :D
Sprawa zazwolenia na tłumaczenie i rozpowszechniania - identycznie, jak w przypadku poprzedniego tekstu z pierwszego topiku.
Pulsar - 22-09-2004 00:04
Mam Wolfdoga i muszę powiedzieć że ten materiał trzeba brać przez pryzmat amerykańskiej mentalności!! Nie do końca zgadzam się ze wszystkim co jest tam zawarte! Zapraszam do dyskusji wszystkich posiadaczy Wolfdogów!!
Manu - 22-09-2004 00:10
Ba ! Ile tu takich ? :( Ty, Margo, była Haluta... i to wsio chiba...
Zgodzę się z tym, ze materiał jest bardzo amerykański. Trzeba pamiętać, że oni tam mają wolfdogów zatrzęsienie i mnóstwo z tym kłopotów i- dlatego ich stanowisko jest tak drastyczne. U nas jest to jednak problem marginalny - i całe szczęście ! :roll: A pewnie fakty i rady tam zawarte są bardzo ważne i przydatne. :D
Pulsar - 22-09-2004 00:31
OK! Wiem ale dla tych którzy nie wiedzą ..... tylko informuję! :)
Canis_lupus_husky - 03-11-2004 20:08
Hmm ale ja juz jestem w kropce. Tow końcu pies pochodzi od wilka czy nie? Ja obstaję przy teorii ze pies pohodzi tylko i wyłącznie od wilka, dopóki ktos mi nie da konkretnego, iwarygodnego i stuprocentowego dowodu ze jest inaczej. Ale mimo wszystko czegoś tu nie rozumiem...
No dobra. Pies to w końcu Canis familiaris czy Canis lupus familiaris? Jeśli jest przypuszczenie ze rzezywiscie ochodzi tylko i wyląznie od wilka-a został udomowiony najwyzej 20 000 lat p.n.e. to na pewno nie wyewoluoał w tak krótkim czasie na tyle, by nazywać go innym gatunkiem. Ale od protoplasty też sporo się różni... Jeśli zaś pochodziłby od wilka, szakala czy kojota-krzyżówki tych gatunków-wtedy może nazywac sie Canis familiaris... Ale ja i tak czegos tu nie rozumiem... :?
PS. Canis lupus husky to tylko takie pseudo artystyczne ;) PPS. Weźta mi to wszystko wytłumaczta bo ja nic nie jarze i nie kapuje :/ Pozdro! ;)
Manu - 03-11-2004 20:49
Cześć :D
Bo to jest z lekka ogłupiający temat... :roll:
Z najnowszych badań wynika, że:
Gatunek: Wilk szary - Canis Lupus
Podgatunki: Pies - Canis Lupus familiaris Wilk europejski - Canis Lupus Lupus i inne...
A tutajznajdziesz o tym dyskusję. 8)
Czarny-Wilk - 05-12-2004 21:23
Dzięki Maun to jest super znalazłem go wreszcie na tym topiku Soory za kłopot Czarny-Wilk
Pulsar - 25-01-2005 21:27
Ale po co zmieniać Wilka w Psa ..... ?? Wilk jest lepszy :D :P :lol:
Canis_lupus_husky - 26-01-2005 09:17
To może zamienić psa w wilka :twisted: (joke) jasne ze wilk jest lepszy, ale niech już sobie gania po lasach (oby do konca świata i dzień dłuzej) zresztą wilka w psa nei zmienisz bo wilk jest dziki wilk nie jest zły ale ma bardzo ostre kły :twisted: lokej, koniec żartow ja spadam :P
Labradorka - 03-03-2005 14:53
Ponoć każdy pies jest wilkiem, a każdy wilk jest psem :) Kiedyś na wystawie psów we Wrocławiu i Lesznie widziałam piękne czechosłowackie wilczaki i miałam wrażenie że to wilki :D Potem będąc na wakacjach w Bieszczadach widziałam wilka, a miałam wrażenie że to pies ;)
bellatriks - 01-04-2005 21:39
Ja słyszałam kiedyś, że pies to taki jakiby zatrzymany w rozwoju wilk. Częściowo może i to prawda, ale czy do końca...? Cokolwiek to oznacza, nie wiem co sadzić :niewiem:
Manu - 06-04-2005 21:03
Mówiąc w uproszczeniu, pies jest wilkiem, który się zatrzymał w rozwoju; psy przez całe życie postępują bardzo podobnie do [zaledwie] dojrzewających wilków. Młodociany wilk jest chętny do zabawy, łatwo się dostosowuje i jest zdolny do wytworzenia więzi z innymi gatunkami, łatwo przyjmuje dyrektywy oraz jest daleko mniej terytorialny i drapieżczy niż dorosły, w pełni ukształtowany wilk; to czyni psy tak dobrymi kompanami. Układ hormonalny wilczego podrostka osiąga dojrzałość (między 18 miesiącem a 3 rokiem życia) i wilk zaczyna przejawiać te cechy, które są normalne dla dorosłego wilka.
No ja się z tym zgadzam... :)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plpspkrajenka.keep.pl
|